Historie //

04.10.2007 HISTORIE VF DLE MÁRDIHO
VZNIK VYPSANÝ FIXY DLE MÁRDIHO

Zde jsem se (já - Márdi) pokusil popsat vznik a následný vývoj naší kapely. Vše je pouze můj nestandartní názor se kterým lze polemizovat a mně to nebude vůbec vadit.
Od roku 1992 jsem zpíval ve skupině K.R.K. Byla to celkem dobrá kapela se kterou jsem zažil spoustu výbornejch koncertů, příhod, pařeb atd. Postupem času se styl začal měnit a to mě přestávalo bavit a já chtěl hrát trochu něco jinýho. Paralelní existence K.R.K. a VF v letech 1994 - 1996 směřovala k zániku K.R.K. To se taky stalo. To je napsaný dost stručně a obecně, ale nemá cenu to hluboce rozebírat, protože tady jde spíš o VF a toto je jenom takový předúvodník.
V létě 1994 většina členů K.R.K. odjela pryč a já zůstal v Pardubicích.
Předtím, během zimy a jara zkoušela v naší zkušebně kapela KYRIE, která se tam svým způsobem vetřela pod maskou Priessnitz. Kytarista K.R.K. Burác totiž chodil se sestrou bubeníka této psychoformace a pod jejím vlivem prosadil KYRII k nám do zkušebny. KYRIE neměla s Priessnitzem vůbec nic společnýho - jedině tak chlastání a hulení - to byly položky ve kterých se pánové Priessnitzu vyrovnávali - možná ho i překonávali. Museli jsme je vyhodit, protože hrozilo vyhození i nám. S bubeníkem Pítrsem jsme zůstali dál v přátelských poutech. Oba dva jsme sjížděli PIXIES, PRIMAL SCREAM, THE CURE, PROUZU a spoustu dalších kytarových skupin.
Přišlo výše vzpomínané léto 1994 a já jsem byl v Pardubicích. Největší problém byly prachy a léto přímo vybízelo k utrácení. V té době přišel Pítrs s nabídkou, že vykopeme u nich na zahradě příkop, zavatíme a budeme si užívat. 70m dlouhej 1,5m hlubokej a 1,5m širokej příkop byl pro naše tělesný schránky dost krutou výzvou, ale na druhou stranu denní finanční příděl byl hodně lákavej. Začali jsme kopat. Přes den se kopalo a v noci se pařilo - RC ŽLUTÝ PES v té době pořádal letní sérii legendárních koncertů a rockoték a tam to jelo. Když tam náhodou nic nebylo - navštěvovali jsme jiný zařízení stejnýho charakteru. (TENNIS, RYCHTA, NORA nebo i disco LIFE, kde jsme byli vždycky fyzicky napadáni, ale jelikož jsme byli brutálně zdevastovaný pivčákama a houbou, nic se nám většinou nestalo). Po týdnu kopání a chlastání jsme byli dost přesycený celkovým průběhem toho všeho a nakonec jsme dospěli k závěru, že založíme letní projekt a oživíme VYPSANOU FIXU, která se nacházela už čtvrtý rok v klinický smrti. Ke svýmu záměru jsme hodlali využít zkušebnu K.R.K., aparaturu K.R.K. i automatickýho bubeníka K.R.K. Byl to trochu supí přítup, ale nám to bylo jedno. Bylo to prostě rychlý tempo a nedalo se to zastavit.
Kolem zahrady, kde jsme kopali, se neustále potuloval podivný typ Mejla - bývalý hokejista HC Pardubice, depešák a flegmatik. Navštěvoval i akce u ŽLUTÝHO PSA , chodil s Pítrsem na jednu školu a od něj se naučil první akord na kytaru. Nedovedl pochopit, jak je možný, že pořád paříme a zároveň vydržíme kopat. Neustále se nám smál a provokoval. Když ale uslyšel o kapele, změnil chování a začal žebronit o přijetí. Nejdřív jsme se mu smáli, ale potom nás přeci jenom ukecal a my jsme mu dovolili pouštět automat.
Bylo by přece jenom škoda nezmínit formaci POSLEDNÍ MOTÝL, která svým způsobem ovlivnila vznik VF. Je to sice už všechno trochu pomotané, ale z hlediska úplnosti nemůžu POSLEDNÍHO MOTÝLA vynechat. Po svém vyhazovu se totiž KYRIE přejmenovala na POSLEDNÍ MOTÝL. Tato hippie formace však prodělávala těžký personální změny, ale co je důležité - v jejích řadách se mimo mě mihli všichni budoucí členové VF. Pítrs se držel neustále bicích, ale u mikrofonu byl jednu chvíli flegmatik Mejla, jehož skřeky psychicky nikdo nevydržel a tak se za mikrofon postavil baskytarista Dejmal (budoucí basák VF), který k tomu byl donucen a Mejla převzal basu. Všichni tím trpěli, protože nikdo vlastně nehrál na nástroj, který ho bavil. Mimo Pítrse, který se přímo vyžíval v personálních změnách. VF byla vlastně vysvobozením pro všechny. To sice zní dost nafoukaně, ale bylo to tak. Tímto jsem se snad úspěšně vypořádal se všemi personálními přesuny atd. a můžu se vrátit do počátků VF.
Já, Pítrs a Mejla jsme se sešli ve zkušebně a první sestava trvala zhruba půl hodiny. Márdi -
kytara, Pítrs - basa, Mejla - pouštění automatu. Nikam to nevedlo a tak se lišák Mejla zmocnil basy. Pítrs dal dohromady svoje troskobubny, ale pořád to nebylo ono. Večer jsme v hospodě potkali Dejmala a ten lačně přijal nabídku stát se basákem VF. Ožralej Mejla se rozhodl, že prodá hokejovou výstroj a koupí si kytaru. To taky dodržel. Druhej den ji měl.
Vznikla tak původní sestava VF, která se nikdy nezměnila i když už proběhla řada krizí a každej chtěl vyhodit každýho. Márdi - zpěv, kytara ; Mejla - kytara ; Dejmal - basa ; Pítrs - bicí.
Otázka stylu se nemusela vůbec řešit - všechno tak nějak samo vyplynulo - všichni jsme poslouchali podobnou kytarovou muziku a PIXIES jsme sjížděli na prvním místě. Během týdne jsme vycházeli ze zkušebny jenom chlastat a spát. Vznikla nahrávka NO BURP!, která má dost hroznej zvuk, ale je v ní atmosféra a energie tohoto období. Vrcholem jsou songy MARINETTI a KRABICE. Vše bylo zaznamenáno na vypůjčeném mixu a kazeta byla vydána v nákladu zhruba čtyřiceti kusů a dnes je to rarita.
Celý rok jsme "fixu" popularizovali ústní formou - to znamená, že jsme neustále všude pořvávali, že jsme nejlepší. Setkávali jsme se pouze s ironicko - schovívavými reakcemi. Nikdo nás nebral moc vážně. Sehnali jsme si zkušebnu na VŠ kolejích, kde fungoval skvělej klub BAŽINA. K tomu se vážou taky naše první koncerty, ale úplně první koncert VF proběhl na WAYNESTOCKU u ŽLUTÝHO PSA v září 1994. Hráli jsme první a nebyl to žádnej zázrak ani průser - spíš legrace. Do léta 1995 jsme hráli ještě asi dvakrát až třikrát na BAŽINĚ jinak nic moc. Vypadalo to, že VF zůstane letním projektem. Já jsem jezdil s K.R.K. a Mejla, Dejmal a Pítrs založili skupinu THE TOY'S.
THE TOY'S existovaly zhruba rok a půl, ale měly jednu slabinu - jejich zpěvák na to kašlal a přes počáteční euforii začala kapela vyhnívat stejně jako K.R.K. Přesto dále existovaly K.R.K. i THE TOY'S dál a další plány VF byly takové, že v létě nahrajeme další demo a pak se uvidí.
V létě 1995 jsme nahráli druhý demosnímek Z NIETZSEHO NIC. Polovinu songů jsme vymysleli v průběhu roku a zbytek se dodělal na místě, bylo jich deset. Tentokrát jsme si napůjčovali spoustu lepších aparatur a to se projevilo na lepším zvuku. Na nahrávání jsme přizvali Terezu šestnáctiletou "dívku", která nazpívala vokály. Nejdřív nám dost vadila, ale nakonec jsme ji přibrali do sestavy.
Teď už bych to všechno zestručnil, protože se to spíš zamotává a období vzniku jsem myslím už dostatečně popsal. Dále už jen telegraficky. Do jara 1996 vydržela paralelní existence K.R.K. a VF. Na konci bubnoval Pítrs i v K.R.K., ale v květnu 1996 zakončil K.R.K. svoji činnost na MAJÁLES.
V létě 1997 jsme nahráli další kazetu SMUTNÉ A VESELÉ VRAŽDY, které se dodnes prodalo asi osmset až tisíc kusů a na nás začali chodit lidi. Zejména v Pardubicích a celém východočeském regionu je VF celkem populární. Velký podíl na tom všem nese manager Ladys, kterej přišel těsně před nahráváním "vražd". Sehnal nám spoustu akcí a shání nám je dodnes.
V roce 1998 jsme vydali CD LUNAPARK, který šířej podzemní a všechny ostatní spodní proudy po celé České republice.
Díky Ladysovi jsme zahráli na akcích v Německu, Holandsku, Polsku a Itálii. Jako největší úlet se jeví společná akce s orchestrem MIROSLAVA HYBŠE na pražským hradě, kterou uváděl MILOŠ FRÝBA - to jsem dodnes nepochopil, jak tohle mohlo vzniknout. Zajímavou koncertní zastávkou byl také kravín v obci Sobětuchy - Vrcha, kde jsem byl zasažen elektrickým proudem. Spoustu těchto příhod sepisuji a v brzké době je uvedu na těchto stránkách.
V podstatě bych nás charakterizoval jako směs energie, psychedelie a melodie. Texty jsou v češtině. Osobně bych náš styl pojmenoval PUNK - POP. Oslovuje různý typy lidí, některý nás nenáviděj, jiný nás maj rádi. Tak už to v životě bývá.

Márdi - zima 2000
Počet stažení 0014696

Ahoj lidi!

Tady je pro Vás ke stažení naše EP Čtyři slunce, které jsme vydali ke stejnojmennému filmu Bohdana Slámy. Je na něm pět songů, jeden zvláštní bonus a dialogy, který uváděj jednotlivý písně.

Co s tím můžete udělat?

  1. nedělat nic,
  2. stáhnout si EP a poslouchat,
  3. stáhnout si EP, poslouchat ho a odměnit nás jakoukoliv částkou v rozmezí koruna až nekonečno korun na účet 2107698153/0800,
  4. objednat si EP v našem e-shopu.

V době probíhající diskuze a polemiky mezi piráty a nepiráty prohlašujeme toto:

Když si to někdo stáhne a nedá nám nic, nevadí, ale plácat po zádech ho za to nebudeme. Když nám někdo něco pošle, potěší nás to a dotyčný jedinec tímto projeví svůj charakter a zároveň respekt k naší partě. Američané říkají: vote by wallet. Volně přeloženo: zaplatím za to, co se mi zdá dobrý.:)

Celou desku jsme nahráli za peníze, které jste nám dali za naše předešlá alba (Klenot, VFRFP, Detaily). Náš label jsme my čtyři a ředitel. Vaše peníze jdou do naší hudby, a to je podle nás čistej model. Doufáme, že je pořád trvale udržitelnej.

Děkujeme všem, co se rozhodnout za desku zaplatit. Mužete přispět kartou, převodem z účtu nebo elektronickým bankovnictvím. Poplatky za převody jsou únosné. Zaplatit lze také pomocí SMS. Je to asi nejpohodlnější, ale o zaslanou částku se musíme dělit s operátory.

Záleží jenom na Vás, co uděláte.:)

VF

Ahoj lidi!

Tady je naše deska. Každej si tu desku může stáhnout, poslechnout a pak se rozhodnout, zda si něco zasloužíme. Pak může poslat libovolnou částku přímo na náš účet. Je to pro nás nejlepší podpora a všechny takhle poslaný peníze jdou za náma nejen na další desku Vypsaný fiXy, ale i na další projekty, který mají smysl. Nesmírně si vážíme každýho, kdo takto učiní, protože to udělá, i když nemusí.

Díky vám se to dá. DÁ SE TO DÁT!

DĚKUJEME MÁRDI, PÍTRS, MEJLA

stáhnout cd + texty koupit v našem e-shopu
stáhnout cd + texty
mp3 105 mb flac 491 mb

Ahoj lidi! Vítáme vás!

Jste tady a můžete si úplně v klidu stáhnout naši novou desku i s bookletem.
Zkuste to ještě malou chvíli vydržet a přečíst si pár následujících řádků.
Nejdřív bychom Vám chtěli poděkovat.

Za co?

Děkujeme Vám za Váš zájem o naší partu!
Jsme rádi, že Vám opět můžeme po třech letech něco novýho nabídnout.
Byla to fuška a dalo nám to zabrat. Mentálně, fyzicky a samozřejmě i finančně.
Nahrávka trvá 42 minut a 24 vteřin.
Stažená je za pár chvil. Ale ještě chvilku počkejte..

Každej z Vás má opět čtyři možnosti. Buď stáhnout a poslouchat nebo stáhnout a poslat dle svého uvážení libovolnou částku na náš účet a poslouchat nebo stáhnout, poslouchat a pak případně poslat libovolnou částku. Poslední varianta je, že si to stáhneš a pak si třeba koupíš v našem shopu cokoliv uznáš za vhodné.
Všechny peníze, který utržíme za prodej našich nahrávek a ostatního merchandise dáváme na jednu hromadu a nikdy ji nerozdělujeme. Když přijde čas, tak větší část peněz vezmeme a zaplatíme z ní další nahrávku a následně pak klipy, cd nebo vinyly - prostě vše, co je třeba. Děláme to takhle celou dobu - každá deska vydělává na tu další. Kdo chce, ten nás může podpořit - podporuje tak vznik další desky. Platba zaslaná přímo na náš účet je nejlepší – poplatky jsou minimální.

To je vše. Bez Vás by to nešlo.

Márdi, Mejla, Mejn a Pítrs.

stáhnout cd + texty koupit v našem e-shopu
stáhnout cd + texty
mp3 105 mb waw 491 mb

Ahoj lidi!

Tady si můžete zcela zdarma stáhnout naši novou desku i s bookletem. Kdo chce, může nám poslat libovolnou odměnu. Budeme za ni moc rádi.

Každý, kdo přispěje, podporuje vznik další desky.

Děkujeme!

Márdi, Mejla, Mejn a Pítrs.

stáhnout album

Ahoj lidi!

Tady si můžete zcela zdarma stáhnout naši novou "country" desku. Kdo chce, může nám poslat libovolnou odměnu. Budeme za ni moc rádi.

Každý, kdo přispěje, podporuje vznik další desky.

Děkujeme!

Márdi, Mejla, Mejn a Pítrs.

stáhnout album koupit v našem e-shopu

Ahoj lidi!

Tady si můžete zcela zdarma stáhnout naši novou desku i s bookletem. Kdo chce, může nám poslat libovolnou odměnu. Budeme za ni moc rádi.

Každý, kdo přispěje, podporuje vznik další desky.

Děkujeme!

Márdi, Mejla, Kryštof a Pítrs.

stáhnout album koupit v našem e-shopu

Ahoj lidi!

Tady si můžete zcela zdarma stáhnout naši novou desku i s bookletem. Kdo chce, může nám poslat libovolnou odměnu. Budeme za ni moc rádi.

Každý, kdo přispěje, podporuje vznik další desky.

Děkujeme!

Márdi, Mejla, Kryštof a Pítrs.